Jaké elektrické motory mohou nabídnout nejlepší výkon a jaké naopak úsporu? Poradíme vám!

Elektrické motory se mohou zdát jako poměrně sourodá skupina mechanismů, ale mezi jednotlivými výrobci, modely, a především mezi jednotlivými typy mohou vznikat až překvapivě velké rozdíly. V současnosti můžeme potkat celou řadu druhů motorů bez převodů i s převody, které se s námi setkávají při všedních činnostech.

Které z nich ale mají zásadní výhodu ve svém výkonu a které zase nabízejí úsporu, jako žádný jiný? Ať už vás zajímá více či druhá otázka, tak dnes vám odpovíme na obě!

Nejdokonalejší bezkartáčové motory

Takzvané bezkartáčové motory jsou dnes víceméně nejdokonalejší, a přitom i nejjednodušší variantou, kterou elektromotory dokáží nabídnout. Všechno spočívá už jenom v tom, že jsou EC motory Bühler velice jednoduché. Uvnitř je pouze soustava magnetů, které jsou pomocí cívky buzeny k silnějšímu magnetickému poli a motor se otáčí kolem osičky. Většinou najdeme tento typ motorů hlavně v mechanismech, kde chceme opravdu kvalitní výkon, ale musí zároveň dlouho vydržet a disponovat úsporností.

Starší, ale stále dobré komutátorové motory

Komutátory, nebo také ony kartáče, jsou technologií, která je v těchto motorech o něco navíc. Jsou prvními elektromotory s opravdu hojným používáním a dodnes jsou také používány díky svým výhodám. Oproti bezkartáčovým motorům nabídnou komutátorové DC motory Bühler lepší výkon v nízkých otáčkách. Proto se používají do systémů, které standardně mohou fungovat i v provizorním stavu bez nastavení maximálního výkonu.

Když se ale podmínky začnou měnit…

Jenže jak první, tak i druhá varianta počítají s tím, že se podmínky nebudou výrazně měnit. A že to je rozhodně velice důležitá poznámka. Díky tomu tak vznikly převodovky a následně také oblíbené převodové motory Bühler. Ty nám umožňují pomocí různých převodových mechanismů pracovat i v proměnných podmínkách. Tento posun motorů k lepšímu tak dokázal přenést jejich činnost i do oblastí, do které se donedávna nedostali. Příkladem mohou být elektrická vozidla, nebo každodenní zahradní vybavení na AKU bloky, kde jsou právě elektromotory pohonem.