Plymouth Voyager 3: Koncept minivanu představený Plymouthem

Plymouth Voyager 3 byl koncept minivanu představený Plymouthem v roce 1989. Součástí aerodynamického designu vozu byla prosklená střecha. Jedna věc, která byla na tomto voze jedinečná, byla, že to byl v jistém smyslu miniaturní tahač s přívěsem; kabina se oddělila od zadní části vozu a mohla být řízena sama.

Na vyvýšené platformě je koncepční vozidlo Plymouth Voyager III, vytvořené s oddělenými předními a zadními modulárními jednotkami. Zadní kola kabiny byla skryta (poznámka na obrázku), když byla celá z jednoho kusu.

Three passengers could ride in the smaller car that was powered by a 1.6-liter propane-fuel engine. The 4-wheel rear section was equipped with a 2.2-liter 4-cylinder, and when the front and rear units were connected, there was room for 8-adults passengers. Presented at the Chicago Auto Show.

Each segment of the vehicle contains its own 4-cylinder engine, which are electronically-coordinated to deliver power independently or in concert.

The Voyager 3 was credited to Chrysler Designer Tom Gale (who also penned the Dodge Viper and Plymouth Prowler) by one source that also called it “The worst concept car of all time.